Digital Cosmonot | Açık Veri Danışmanlığı

Açık Veri

 • Açık Veri Nedir ?
  Açık veri (open data), herhangi bir telif hakkına sahip olmayan, herkes tarafından kullanılabilen, düzenlenebilen ve dağıtılabilen veridir. Açık veride devletin şeffaflığı ve katılımı amaçlanır. Açık veri sayesinde devletler de hem ekonomik hem de sosyal anlamda verimliliklerini artırabilir.
 • Nasıl Olmalıdır ?
  Belirli kuralları uygulama yöntemleri vardır. Sahip olduğunuz verilerin nasıl açık veri olarak gruplanabileceği, paylaşılacak veri setlerinin oluşturulması ve burada açık veri yaklaşımının kurum kültürüne adapte edilmesinde danışmanlık veriyoruz.
 • Veri Paylaşım Altyapısının Oluşturulması
  Açık verinin toplum ve sektöre ulaştırılmasının birçok yolu vardır ama en temelde yaklaşım veriyi kullanacak kişilerin internet üzerinden kolay erişebilmelerini sağlamaktır. Bu teknolojik altyapının oluşturulmasında Açık Veri felsefesine uygun olarak Açık Kaynak Kodlu platformlar ile bir mimari çıkartıyoruz. Veri Paylaşım platformlarında CKAN Data Portal, Drupal Content Management System, Kong Api Gateway, Redis Caching NGINX gibi platformları kurum altyapınıza uygun bir mimaride birleştiriyor ve sistem sürekliliğini sağlıyoruz.
 • Güncel olmayan veri değer kaybedecektir
  Projemizin son aşamasında ise paylaştığımız verinin güncelliğini nasıl sağlayacağımızı belirliyoruz. Veri transformansyonlarından iç entegrasyonlara kadar birçok yöntem ile verilerinizi mümkün olduğunda otomatik olarak güncellenebilecek alt yapılara entegre ediyoruz. Bu sayede siz kurum içersinde veri ürettikçe, açık veri standardına uygun olarak bu verileri setler halinde güncel olarak paylaşılmasını sağlıyoruz.