Digital Cosmonot | SIEM Danışmanlığı

SIEM

  • SIEM Nedir ?
    SIEM yani Security information and event management, Bilgi Teknolojileri ekibinizin güvenlik tehditlerine karşı proaktif önlemler alabilmesine olanak sağlar. SIEM Bilgi Sistemlerinizde veri toplayarak kullandığı yeni nesil AI ve ML algoritmaları ile korelasyonlar yaparak mevcut sistemteki anormalliklerin tespitinde ve raporlanmasında kullanılır. SIEM yazılımları büyük miktarlarda log'lar toplayarak analizlerini bu log'lar üzerinden yaparlar. SIEM yazılımları temel güvenlik önlemleri almanıza, bildirimler ile olaylara müdahale hızını arttırmanıza, Tehditleri gerçekleşmeden önlemenize yardımcı olur.
  • Neden Önemlidir ?
    Tehditleri tespit etmek için gereken süreleri ciddi oranda azaltır. Kurumunuzun verilerini bir bütün olarak inceler ve gelişmiş korelasyon analiz algoritmaları ile tehditlere müdahele noktasında çok hızlı aksiyon alınmasını sağlar. Kurumunuzun bilgi güvenliği sistemine kolay entegre olur ve alarm durumlarnda aksiyon alınması gereken yönlendirmeyi doğru yapar, bilgi güvenliği departmanınızın zamanını verimli yönetmesine olanak sağlar.

Doğru SIEM Ürünü Nasıl Seçilir ?

  • Kuşkusuz günümüz şartlarında; veri ihlalleri, izinsiz girişler, ağ sistemlerinize yapılan saldırılar, önemli verilerinizin ele geçirilip şifrelenmesi gibi kurumsal itibarı zedeleyecek ve önemli ölçüde maddi kayıplara neden olabilecek siber saldırılar her geçen gün artmaktadır. Bu noktadaki siber güvenlik gereksinimlerinden biri olan SIEM yazılımının doğru ürününü seçerken bazı faktörlerin önceliklendirilmesi gerekmektedir. Siber Güvenlik departmanınızın zaman maliyetini önemli ölçüde düşürecek bir SIEM yazılımı kurumunuz içerisinde bulunan IDS, IPS, WAF gibi farklı güvenlik önlemleriniz ile entegre ve uyum içinde çalışabilmelidir. İyi bir SIEM yazılımı gerçek zamanlı tehdit izleme, güçlü korelasyon modelleri ve Makine Öğrenmesi gibi güçlü teknolojiler ile anomaly tespiti yapabilmelidir.

NetWitness SIEM

  • Türkiye Partnerliğini yapmakta olduğumuz RSA NetWitness SIEM Yazılımı yoğun altyapı ve yönetim gereksinimi bulunmadan yüksek performanslı log yönetimi, saklama ve tehdit analiz hizmeti sunar. NetWitness SIEM kolay kullanım imkanı sunan kullanıcı deneyimine sahiptir. Altyapı yönetim personel maliyetlerinizi azaltır ve mevcut siber güvenlik yazılımlarınız ile entegre bir şekilde çalışır. İçinde bulundurduğu makine öğrenmesi algoritmaları ve güçlü korelasyonlar ile tehditleri önceden farketmenize ve çok hızlı aksiyonlar alarak maddi kayıplar, prestij kayıpları gibi geri döndürülemez sonuçlardan kurumunuzu korur. NetWitness Cloud SIEM, artan sayıda bulut bileşeni dahil olmak üzere NetWitness Platformunun diğer bölümleriyle entegrasyon yoluyla güvenlik ve uyumluluk yeteneklerinizi oluşturma fırsatı da sağlar. Örneğin, NetWitness Detect AI, büyük ölçekli analitik sağlar ve RSA IoT Security Monitor, siber güvenlik ve uyumluluk süreçlerinize Nesnelerin İnterneti cihazlarını ekler.